Diyet yaparken aç hissetmenin nedenleri

Diyet yaparken aç hissetmenin nedenleri

 

• Yeterli protein tüketmemek: İştah kontrolü için yeterli düzeyde protein tüketilmesi önemlidir. Protein, tokluğu işaret eden hormonların üretimini arttırarak gün boyunca daha az kalori almamıza yardımcı olur. Et, peynir, yumurta, süt, yoğurt, kurubaklagiller gibi besinler yüksek miktarda protein içerdiğinden günlük diyetimizde bu besinlere mutlaka yer vermeliyiz.
• Yağ oranı düşük diyetler: Yağların sindriminin uzun sürmesi ve tokluğu oluşturan hormonların salınımına yol açtığından dolayı düşük yağ oranı olan diyetler de sık sık açlık hissedilebilir. Diyetin yağ oranını arttırmak için zeytinyağı, ceviz, keten tohumu, avokado gibi sağlıklı yağları diyetinize ekleyebilirsiniz.
• Posa: Posadan zengin besinler midenin boşalmasını geciktirerek açlığı kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Diyette sebze, meyve, kurubaklagiller, tam tahıllı gıdalara yer verilmelidir.
• Yeterli su tüketmemek: Çoğu zaman susuzluk ve açlık hissi birbiriyle karıştırılabilir. Açlık hissedildiğinde önce 1-2 bardak su tüketilmelidir.
• Sıvı tüketimi: Sıvı gıdaların tüketimi katı gıdalara göre daha az zaman alır ve mideden daha hızlı geçer. Bu nedenle tokluk hissi katı gıdalara göre daha az oluşur. Diyette çorba, smoothie gibi yiyeceklerin sık tüketilmesi açlık hissine sebep olabilir.
• Hızlı yemek yeme: Hızlı yemek iştah açarak daha fazla yemeye sebep olur. Yavaş yemek ve iyice çiğnemek beyne açlık karşıtı hormonların salınması ve doygunluk sinayllerinin iletilmesi için daha fazla zaman kazandırır.
• Uyku düzeni: Düzenli ve yeterli uyumak iştah uyarıcı hormon olan ghrelinin düzenlenmesinde yardımcı olduğu için iştah kontrolünde önemli bir faktördür. Uyku eksikliği ghrelin yüksekliğine sebep olur, bu nedenle açlık seviyemizi kontrol altında tutmak için en az 8 saat kesintisiz uyku almanız önerilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir