İNSÜLİN DİRENCİ

İNSÜLİN DİRENCİ

 

İnsülin, pankreastan salgılanan bir hormondur. Kandaki şekerin hücre içine girmesini sağlayarak kandaki şeker düzeyini azaltır . Gün içinde aldığınız şekeri yani glikozu enerjiye dönüştürebilmek için insülin hormonuna ihtiyaç duyulur. Karaciğer, yağ ve kas dokusu gibi bölgelerde insüline karşı duyarsızlık gelişmesi sonucu insülin direnci oluşur. Bu durumda kandaki şeker enerjiye dönüşemez ve yüksek seviyelerde seyreder. Yüksek şeker oranı bir süre sonra metabolik sendrom ve tip 2 diyabete neden olur. Kısaca özetlenirse, insülin hormonunun gereken düzeyde etkili olamamasına insülin direnci denir.

İnsülin Direnci Belirtileri;

  • Hızlı ve kontrolsüz kilo artışı
  • Kilo vermede zorluk
  • Yemek sonrası uyku hali
  • Sürekli tatlı yeme isteği
  • Sürekli açlık hissi
  • Yorgunluk ve halsizlik hissi

İnsülin direnci, tip 2 diyabet gelişme riskini arttırır. İnsülin direncinin teşhisi de erken bir uyarıdır. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmeyle insülin direncini kırabilir ve hücrelerin insüline duyarlılığını arttırabiliriz.

– Az ve sık beslenin. Özellikle karbonhidratı gün boyunca eşit parçalara bölerek tüketmek bir öğünde vücuda daha az şeker alınmasını sağlar ve insülinin işini kolaylaştırır.

– Meyve, sebze, tam tahıllar, kurubaklagiller gibi sağlıklı karbonhidratlara ağırlık verin. Rafine şeker içeren karbonhidrat tüketimini sınırlandırn.

-Trans yağ içeren gıdalardan uzak durun.

-Yeşil çay tüketin. Yapılan araştırmalara göre yeşil çay tüketimi insülin duyarlılığını arttırarak kan şekeri seviyesini azaltıyor.

-Tarçın tüketin. Bir meta analiz çalışmasına göre günde 1 çay kaşığı tarçın tüketimi kısa ve uzun vade de kan şekeri seviyesini azaltıyor. Yapılan bazı çalışmalar da tarçının ilginç bir şekilde insülini taklit eden ve hücrelere doğrudan etki edebilen bileşikler içerdiğini bulmuştur.

-Düzenli egzersiz insülin duyarlılığını artmasını sağlayarak kilo kaybına ve beraberinde insülin direncinin kırılmasına yardımcı olur.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir