RAFİNE ŞEKER

RAFİNE ŞEKER

 

Şeker; basit ve kompleks karbonhidratlar için kullanılan genel bir terimdir. Karbonhidratlar sindirim yoluyla glikoza dönüşür ve vücudun her hücresinde ve beyinde enerji  kaynağı olarak işlev görür. Kompleks karbonhidratlar  tam tahıllı gıdalarda ve sebzelerde bulunur. Basit karbonhidratlar ise daha çabuk sindirilerek hemen kana karışarak kan şekerini daha hızlı yükseltir. Yediğimiz yiyeceklerdeki fruktoz, laktoz, sakkaroz ve glikoz gibi doğal şekerler ile yüksek oranda fruktoz içeren insan yapımı mısır şurubu bu türdendir.

Peki rafine şeker nedir?

Rafine şeker; şeker pancarı veya şeker kamışında doğal olarak bulunan şekerin çıkartılıp işlenmesiyle  elde edilir. Sofra şekeri ve yüksek fruktoz içeren mısır şurubu bu yolla üretilen rafine şekerin en yaygın iki örneğidir. Rafine  edilmiş şeker, lezzetin arttırılması ve raf ömrünün uzatılması amaçlı yiyeceklere eklenir.

İnsan Sağlığına Olumsuz Etkileri;

Rafine şeker tüketimi, diyabet ve kalp hastalıkları için risk faktörü olan karın bölgesinde yağlanma ve obeziteye sebep olur.

Yüksek fruktoz içeren mısır şurubu içeren yiyecekleri tüketmek, tokluk hormonu olan leptine dirençli hale getirerek tokluk hissinin oluşmasını geciktirir.

Rafine şeker içeren yiyeceklerin tüketilmesiyle hızlıca kan şekeri ve insülin seviyesini yükselterek akne gelişiminde rol oynayan androjen salgılanmasına sebep olarak iltihaplanmaya neden olabilir.

Rafine şeker tüketimi, cildin erken yaşlanmasına sebep olabilir.

Rafine şeker tüketim;  tip 2 diyabet, demans, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, bazı kanser türleri gibi sağlık problemlerine sebep olabilir.

Rafine Şeker İçeren Gıdalar;

Bisküvi, çikolata, gofret, şekerlemeler, hazır meyve suları, gazlı içecekler, enerji içecekleri, ekmek, pirinç , makarna, reçel, meyve püreleri, meyveli yoğurtlar, kahvaltılık gevrekler, müsli, tahıl barları, konserve ürünleri , hazır çorbalar, ketçap, salata ve makarna sosları ,dondurulmuş ürünler gibi birçok gıda da bulunur.Paketlenmiş  gıdalara rafine şeker eklendiği için gıda etiketi okumak rafine şeker tüketimini azaltmamıza yardımcı olur.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir